Jums ir jautājumi?
Jautājiet mums!
+371 67232211
info@laks.lv
latviski
по русски

Kā aizņemties gudri?

Dažāda veida aizņēmumi un kredīti ir kļuvuši par mūsu ikdienas teju neatņemamu sastāvdaļu. Ar mērķi uzlabot savu dzīves vidi un īstenot savus sapņus mēs uzņemamies gan īstermiņa, gan ilgtermiņa saistības. Bet šie mērķi var kļūt nesasniedzami un sapņi pārvērsties murgos ja tiek aizmirsts par nosacījumu – aizņemties vajag apdomīgi.

Kā izvairīties no šādām nepatīkamām situācijām?

Veltiet laiku un uzmanību tam, lai iepazītos ar visiem tirgū esošajiem piedāvājumiem un salīdziniet to izmaksas un nosacījumus. Vairums aizdevēju savos piedāvājumos norāda divas procentu likmes – aizdevuma un gada procentu likme (GPL). GPL ir standartizēts veids, kā parādīt aizņemšanās izmaksas. Vairāk par GPL varat uzzināt Patērētāju tiesību aizsardzības centra interneta vietnē www.ptac.gov.lv. Lai neapjuktu šajos procentu skaitļos un terminos visdrošākais un vienkāršākais veids ir vienmēr noskaidrot to, kāda būs kopējā atmaksājamā summa. Atcerieties – laiks ir nauda, un šajā gadījumā laiks, ko veltīsiet pienācīgai visu piedāvājumu izvērtēšanai ir nauda, ko ietaupīsiet izvēloties sev piemērotāko un izdevīgāko no tiem!

Plāno pirkumu? Plāno arī finanses!

Plānojot lielākus pirkumus ir svarīgi izvērtēt to iespaidu uz kopējo mājsaimniecības budžetu. Pie kam svarīgi ir ņemt vērā ne tikai aizņēmuma atmaksas radītos izdevumus, bet arī izdevumus, kas var rasties papildus pirkuma izmaksām. Piemēram, plānojot mājokļa iegādi, neaizmirsties arī par tā labiekārtošanas un uzturēšanas iespējamajām izmaksām, apdrošināšanu, nodokļiem un nodevām, utml. Tāpēc, pirms pieņemt lēmumu par labu aizņēmumam, izstrādājiet savu ģimenes budžetu un pārliecinieties, ka varat atļauties veikt šādu pirkumu. Paturiet prātā, ka kredīta mēneša maksa nedrīkst pārsniegt 40% no ģimenes kopējiem ieņēmumiem. Godprātīgs aizdevējs pirms darījuma noslēgšanas noteikti piedāvās konsultāciju šajā jautājumā, kā arī palīdzēs izvērtēt visus ar to saistītos aspektus, ņemot vērā arī nepieciešamību segt ģimenes ikdienas izdevumus un veidot “drošības spilvenu” neplānotām situācijām.

Emocijas otrajā plānā

Neskaitāmas aptaujas un pētījumi ir apliecinājuši to, ka bieži vien pirkumus veicam nevis vajadzības, bet gan emociju vadīti. To lieliski zina arī preču un pakalpojumu pārdevēji, tāpēc katru dienu redzam reklāmas par grandiozām atlaidēm un bezprocentu kredītiem, kas rotā veikalu skatlogus, redzamas televīzijā un internetā, un dzirdamas radio. Neaizņemieties naudu acumirkļa izjūtu iespaidā. Plānojiet savus pirkumus un pirms dārgāku pirkumu veikšanas izvērtējiet tā apmaksas iespējas. Nereti kredīti, ko piedāvā tirdzniecības vietās, ir ar noteiktu bezprocentu periodu (parasti 3-6 mēneši) un ja nespēsiet atmaksāt kredītu šajā periodā, tad rezultātā tie var izrādīties dārgāki nekā citi.

Ātri un ērti, bet vai izdevīgi?

Kuram no mums gan nav gadījies, ka ilgi gaidītā pirkuma veikšanai pietrūkst tikai nedaudz, vai arī līdz algas dienai vēl atlikušas dažas dienas, bet gribas to “pietuvināt”. Un šādās situācijās vilinošs šķiet tik plaši pieejamais risinājums – ātri un ērti aizņemties nelielu naudas summu uz īsu termiņu (parasti 30 dienām), jeb ātrie (distances) kredīti. Tomēr lēmumu par šādu saistību uzņemšanos vajadzētu pieņemt tikai gadījumos, kad citu alternatīvu tiešām nav, jo šādiem kredītiem ir ļoti augsta procentu likme. Šāds aizņēmuma veids ir ļoti dārgs! Statistika liecina, ka lielākā daļa ātro kredītu ņēmēju to dara atkārtoti, un nereti, lai atdotu jau esošo kredītu, aizņemas nākamo, līdz nokļūst nopietnās finanšu problēmās.

Saistību pagarināšana vai kredītu apvienošana

Esiet ļoti uzmanīgi aizņemoties naudu, lai apmaksātu esošos kredītus vai pagarinātu tos! Saistību pagarināšana ir viens no veidiem, kā risināt situācijas, kurās aizņēmējam neplānotu un iepriekš neparedzamu notikumu rezultātā ir radušās grūtības segt savas saistība, jo īslaicīgi samazinājies ienākumu apmērs un nav izveidots “drošības spilvens”, ar kura palīdzību to kompensēt. Tomēr, tāpat kā aizņēmuma ņemšana, šis solis jāizvērtē ļoti nopietni, jo kļūdaina lēmuma pieņemšanas gadījumā tas var kļūt par slēgto loku, kurā aizdevējs pelna no procentu maksājumiem, bet parāda summa paliek nemainīga vai sarūk minimāli. Savukārt kredītu apvienošana ir iespējamais risinājums gadījumos, kad vairāku saistību apvienošana un pārkreditācija pie cita aizdevēja var padarīt ērtāku un pārskatāmāku ne tikai ģimenes ikdienas budžeta pārvaldīšanu, bet arī samazināt kopējo maksājumu apmēru. Tomēr pirms šāda soļa speršanas noteikti nepieciešams konsultēties ar aizdevēju par apvienošanas nosacījumiem, īpaši ikmēneša maksājumu apmēru, aizdevuma termiņu un kopējo apmaksājamo summu, jo nereti šķietami mazāki mēneša maksājumi beigās rezultējas ar lielāku kopējo apmaksāto summu nekā pirms kredītu apvienošanas, jo pagarinājās aizdevuma apmaksas termiņi. Gan pie saistību pagarināšanas, gan kredītu apvienošanas uzmanība jāpievērš arī komisijas maksu apmēriem, ko var iekasēt pakalpojuma sniedzējs.

Disciplīna, disciplīna, disciplīna

Saistības vispirms – izklaides pēc tam. Tieši ar šādu attieksmi būtu jāplāno ģimenes budžets, lai maksimāli izvairītos no iespējamajām nepatīkamajām situācijām. Sekojiet kredītu atmaksas grafikiem un nekavējiet ikmēneša maksājumus. Pretējā gadījumā aizdevuma procentiem pievienosies soda nauda par maksājuma kavējumu. Apmaksājiet savas kredītkartes pirms sācies termiņš par kuru jāmaksā procenti. Ja nevarat segt visu kredītkartes iztērēto limitu – pārformējiet to par kredītu ar noteiktu atmaksas grafiku. Plānojiet un pārvaldies savas ģimenes budžetu tā, lai katru mēnesi būtu iespējams konstantu summu novirzīt “drošības spilvena” veidošanai neparedzētiem ienākumu samazināšanās gadījumiem. Ja iespējams, izvēlieties tādu kredītņēmēja dzīvības apdrošināšanas pakalpojumu, kas dos ne tikai papildus drošības garantijas saistību segšanai, bet arī nodrošinās iespēju pēc zināma laika perioda izmantot apdrošināšanā uzkrāto līdzekļu izmantošanu saistību pilnīgai dzēšanai pirms termiņa.

LAKS saviem biedriem nodrošina visaptverošas konsultācijas saistībā ar sniegtajiem kreditēšanas pakalpojumiem un ģimenes budžeta plānošanu. Mūsu speciālisti palīdzēs izvērtēt Jūsu finanšu situāciju un maksātspējas līmeni, un izvēlēties Jūsu vajadzībām atbilstošāko risinājumu.